Seaman High School

Preparing Today's Students for Tomorrow's World

Return to Headlines

Athletic Fall post-Season awards

2016 Fall Sports Awards

Compiled by Brad Dietz - Assistant Principal/Athletic Director

Congratulations to the following Seaman athletes who received post-season honors:

 

FOOTBALL

Walker Bassett – Sr.

            1st Team All-City - Kicker

            1st Team All-Centennial League – Kicker

            1st Team 5A All-State - Kicker

Dalton Cowan – Sr.

            1st Team All-City - Quarterback

            All-City “Top 11”

            Selected as the “City Offensive Player of the Year”

            1st Team All-Centennial League – Quarterback

1st Team 5A All-State - Offense

Zack Gomel – Sr.

            H.M. All-City

            H.M. All-Centennial League - Tackle

Michael Latendresse – Sr.

            1st Team All-City - Linebacker

            All-City “Top 11”

            1st Team All-Centennial League – Linebacker

            1st Team 5A All-State - Linebacker

Kevin Moranz – Sr.

            1st Team All-City - Returner

            2nd Team All-Centennial League – Receiver

Matt Schlossman – Sr.

            1st Team All-City - Defensive Line

            2nd Team All-Centennial League – Defensive Lineman

Nick Steiner – Sr.

            1st Team All-City - Receiver

            All-City “Top 11”

            1st Team All-Centennial League – Receiver

            1st Team All-Centennial League – Defensive Back

            H.M. 5A All-State - Receiver

Simeon Sykes – Sr.

            H.M. All-City

            1st Team All-Centennial League – Punter

Devon Temmen – Sr.

            H.M. All-City

Jeremy Wells – Sr.

            1st Team All-City - Offensive Guard

            2nd Team All-Centennial League – Guard

            H.M. 5A All-State - Lineman

Mitch Miller – Jr.

            H.M. All-City 

Sam Payne – Soph.

            H.M. All-City

Selected as the “City Newcomer of the Year”

            H.M. All-Centennial League - Linebacker

 

Congratulations to Coach Glenn O’Neil and the varsity football team for finishing as 5A Regional Champions and Sectional Runner-ups.   The varsity record was 8-3.  The JV finished 6-2 and the freshmen finished with a 2-7 record.  Also, congratulations to Coach Glenn O’Neil for being named the City Coach-of-the-Year and the Centennial League Coach-of-the-Year.

 

BOYS' CROSS COUNTRY

Jordon Jensen – Sr.

            H.M. All-City – 10th place

            H.M. All-Centennial League – 15th place

            5A State Qualifier

Dawson Podlena – Sr.

            1st Team All-City – 2nd place

            1st Team All-Centennial League – 2nd place

            1st Team All-Regional 5A – 1st place

            1st Team All-State 5A – 7th place

            Academic All-State 5A

Chris Schneider – Sr.

            1st Team All-City – 13th place

            2nd Team All-Centennial League – 14th place

            1st Team All-Regional 5A – 6th place

            5A State Qualifier – 37th place

Colton Sturgeon – Sr.

            1st Team All-City – 9th place

            H.M. All-Centennial League – 17th place

            5A State Qualifier – 59th place

John Forrer – Jr.

            H.M. All-City – 12th place

            H.M. All-Centennial League – 18th place

            5A State Qualifier

Nathan Heinen – Jr.

            1st Team All-City – 8th place

            2nd Team All-Centennial League – 11th place

            5A State Qualifier – 26th place

            Academic All-State 5A

Maliki Pope – Soph.

            H.M. All-City – 14th place

            1st Team All-Regional 5A – 8th place

            5A State Qualifier

 

Congratulations to the boy’s cross-country team for finishing 2nd at City, 3rd at League, and 2nd at the 5A Regional Meet, which qualified the team for the 5A State Race.  The team finished 4th at the State Meet.  Also, congratulations to Coach Luke Wiens for being selected as the City Coach-of-the-Year.

  

GIRLS' CROSS COUNTRY

Avery Bocquin – Jr.

            1st Team All-City – 9th place

            1st Team All-Regional 5A – 8th place

            5A State Qualifier

Emily Jowers – Jr.

            5A State Qualifier

Riley Fisher – Soph.

            H.M. All-City

            5A State Qualifier

Hannah Gillespie – Soph.

            H.M. All-City

            5A State Qualifier

Jilyan Stallbaumer – Soph.

            5A State Qualifier

Kendyl Burks – Fresh.

            5A State Qualifier

Suzanna Mosqueda – Fresh.

            H.M. All-City

            5A State Qualifier

 

Congratulations to the girl’s cross-country team for finishing 3rd at City, 5th at League, and 3rd at Regionals, which qualified the team for the 5A State Meet where they finished in 12th place.

 

GIRLS’ TENNIS

Bailey Chinn – Sr.

            1st Team All-City - Doubles

            5A State Qualifier

Mikaela Cox – Sr.

            5A State Qualifier

Sophie Darting – Sr.

            5A State Qualifier

Shyanne Osterhaus – Sr.

            1st Team All-City - Doubles

            5A State Qualifier

Hayley Woodyard – Sr.

            5A State Qualifier

Sydnie Crow – Jr.

            1st Team All-City - Singles

            5A State Qualifier

 

Coach Mark Orozco and the Lady Vikes finished 3rd at City, 2nd at League and 2nd at the 5A Regional Meet.  The team qualified (6) girls to the state tournament.

 

BOYS' SOCCER

Chase Anderson – Sr. – Goalkeeper

            H.M. All-Centennial League

Simone Canu – Sr. – Defender

            1st Team All-City

            2nd Team All-Centennial League

            Voted the Centennial League Newcomer-of-the-Year

Ethan Cowen – Sr. – Forward

            H.M. All-Centennial League

Benton McCann – Sr. – Defender

            1st Team All-City

            1st Team All-Centennial League

Tanyon Schafer – Sr. – Midfielder

            H.M. All-City

            2nd Team All-Centennial League

Jacob Wildeman – Jr. – Defensive Midfielder

            1st Team All-City

            1st Team All-Centennial League

Gabe Porras – Soph. – Midfielder/Forward

            1st Team All-City

            2nd Team All-Centennial League

 

Congratulations to Coach Craig Rocastle and the Varsity team for finishing with a record of 13-2-3, which earned them the title of Centennial League Co-Champions for the first time in school history.  The JV team’s record was 6-5-4.  Also, congratulations to Coach Rocastle for being named the City Coach-of-the-Year and the Centennial League Coach-of-the-Year!

 

GIRLS' GOLF

Sydney Kirmse – Sr.

            5A State Qualifier

Sarah Forrer – Soph.

            5A State Qualifier

Trinidy Thompson – Soph.

            5A State Qualifier

Molly Biggs – Fresh.

            5A State Qualifier

Sierra Hahn – Fresh.

            5A State Qualifier

Raymie Valdivia – Fresh.

            5A State Qualifier

 

Congratulations to Coach Trent Oliva and the Lady Vikes for finishing 2nd at the 5A Regional Meet and qualifying for the State Tournament where they finished 11th.  The girls finished 4th at the City and 5th at the Centennial League Tournament.

 

VOLLEYBALL

Sydney McNorton – Sr. – Middle Hitter

            H.M. All-City

            H.M. All-Centennial League

Kayla Neigenfind – Jr. – Outside Hitter/Setter

            2nd Team All-City

            2nd Team All-Centennial League

Hallee Olson-Thomas – Jr. – Outside Hitter

            2nd Team All-City

            H.M. All-Centennial League

Cheyla Myrick – Soph. – Middle Hitter

            H.M. All-City

            H.M. All-Centennial League

 

Coach Brooke Ralph and the varsity team’s final record was 17-22.  The JV team won the League Tournament and finished with a record of 22-13.  The freshmen team finished 4th in the league tournament and ended with a 19-11 record.




CLOSE